W następnych postach przybliżymy postać Roberta Cochrane’a i jego Klanu Tubal Caina, opowiemy o Regencji oraz omówimy rozwój czarownictwa tradycyjnego po jego śmierci. Poniżej przedstawiamy serię pytań, które otrzymaliśmy od naszych czytelników.
Wszelkie pytania dotyczące zarówno wicca jak i czarownictwa tradycyjnego prosimy przesyłać na adres:
deipnon@onet.eu
Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry lider kowenu?

Lider kowenu to osoba świadoma swoich możliwości, unikająca demonstracji siły oraz swojej władzy nad innymi osobami w kowenie. Dobry lider rozumie czego grupa potrzebuje, następnie buduje struktury, które to odzwierciedlają. Jest dla swoich uczniów mentorem pomagającym w ich duchowym rozwoju, unikającym stosowania rządów autorytarnych. Jest osobą ucieleśniającą zarówno siłę wewnętrzną, szacunek, jak i mądrość, oraz miłość.

Nie demonizuje innych linii/tradycji, tylko skupia się na rozwoju magicznym własnej grupy oraz jej członków. Nie wymaga bezkrytycznego posłuszeństwa, a jedynie inteligentnego zaangażowania. Oczywiście każdy kowen jest autonomiczny i nie ma jednego szablonu, w oparciu o który każdy lider działa. Bardzo ważnym jest, aby potencjalnych liderów dobrze poznać na neutralnym gruncie, popytać środowisko, także obecnych i byłych uczniów o opinie, zanim formalnie wstąpi do się do kowenu. Nie zawsze pierwsza grupa na którą trafimy, jest dla nas tą najlepszą.

Czego można się uczyć w okresie, w którym z różnych osobistych powodów nie można jeszcze przystąpić do kowenu (za młody wiek, nieustabilizowana sytuacja życiowa) czy też logistycznych (zbyt duża odległość dzieląca nas od najbliższej grupy, choć warto rozważyć dojazdy a nawet zmianę miejsca zamieszkania).

Każdy kowen jest inny, więc wszystko zależy do jakiej tradycji chcemy należeć. Oczywiście rdzeń Wicca dla wszystkich grup jest taki sam. Musimy jednak wziąć pod uwagę, iż pewne grupy są bardziej ceremonialne i włączają do swojej praktyki elementy kabały i hermetyzmu, inne posiłkują się folklorem i zmierzają w stronę czarownictwa tradycyjnego, a jeszcze inne eksplorują np. seidr. Na to pytanie nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi.

Zawsze warto skupić się na medytacjach, ćwiczeniu koncentracji, wizualizacjach, podstawowych ćwiczeniach z energią, a także prowadzeniu dziennika magicznego, w którym zapisuje się sny oraz  wrażenia doświadczone w trakcie tych zadań. Można też zabrać się za pisanie własnych, prostych tekstów rytualnych oraz za ćwiczenie pamięci, która bardzo przydaje się kiedy już do jakiejś grupy dołączymy. Na pewno przydaje się też znajomość europejskich mitologii. Jako, że Misteriów doświadcza się po inicjacji, nie jest to coś, czego można się wyuczyć, albo do czego można się tak naprawdę przygotować na zapas.

Jak wygląda wiccańska teologia?

Wicca jest otropraksyjnym systemem wierzeń. Oznacza to, że sposób w jaki pracujemy i się uczymy jest stricte uwarunkowany przez tradycję, jednakże już osobista interpretacja misteriów/efektów rytuału/sposobu postrzegania bóstw jest różna dla każdej praktykującej osoby. Niektórzy są duoteistami, panteistami, inni twardymi politeistami. Można być ateistą lub agnostykiem i nadal być wiccaninem – postrzega się wtedy bogów jako formy myślowe lub jungowskie archetypy. Wicca przede wszystkim polega na odkrywaniu form mistycznego związku z boskością, a jej rdzeniem jest osobiste doświadczanie sacrum bez skupiania się na interpretacji słowa pisanego.

Jak długo trzeba czekać na inicjację jeśli już uda nam się dołączyć do grupy?

Tradycyjnie jest to rok i jeden dzień, jednak w praktyce dość często wygląda to nieco inaczej. Należy wziąć pod uwagę fakt, że dość często zakończenie treningu automatycznie nie kończy się inicjacją. Wszystko zależy od grupy i od tego czy do niej dobrze pasujemy. Czasem trzeba czekać 2-3 lata zanim usłyszy się odpowiedź twierdzącą. Prowadzący grupę muszą się upewnić, że obie strony będą ze sobą dobrze pracować.